Francuski magazyn „France Football” przyznaje prestiżowe trofeum już od 1956 roku. Pierwszym laureatem stał się Stanley Matthews z Anglii.

Początkowo można było głosować jedynie na piłkarzy z Europy, co wyjaśnia brak nagród po stronie takich legend jak Pele, czy Diego Maradona.

Od 1995 roku przyznawano Złotą Piłkę piłkarzom pochodzącym spoza Europy, ale grającym jedynie w europejskich klubach. Dopiero od 2007 roku szanse na otrzymanie nagrody ma każdy piłkarz. Jego pochodzenie czy przynależność klubowa nie mają żadnego znaczenia.

Od 2010 do 2015 roku Złota Piłka była połączona z nagrodą Piłkarza Roku FIFA. Od 2016 roku ponownie rozdzielono te dwa wyróżnienia.

Obecnie w głosowaniu bierze 176 wybranych dziennikarzy sportowych z całego świata. Według licznych pogłosek i przecieków, Lionel Messi odbierze Złotą Piłkę po raz szósty w swojej karierze i stanie się absolutnym rekordzistą. W zeszłym roku laureatem został Luka Modrić z Chorwacji.

Wśród 30 nominowanych piłkarzy znalazł się również polski napastnik występujący w Bayernie Monachium - Robert Lewandowski.

„France Football”przyznaje też nagrody w innych kategoriach: Złota Piłka dla najlepszej piłkarki, Trofeum Kopy dla najlepszego zawodnikado 21. roku życia oraz Trofeum Jaszyna dla najlepszego bramkarza.

Gala rozdania nagród odbędzie się 2 grudnia w Paryżu. Transmisja rozpocznie się o godzinie 20:30 i będzie można ją śledzić na antenie TVP Sport oraz na stronie internetowej tvpsport.pl.

Wręczanie nagród transmitowane będzie również na stronie twórcy plebiscytu - "France Football": francefootball.fr.

Przypominamy o... GDZIE JEST LEWANDOWSKI? DO INTERNETU WYCIEKŁO ZDJĘCIE RANKINGU ZŁOTEJ PIŁKI

Jak informował portal "Życie"... DOBRA PASSA BAYERNU MONACHIUM PRZERWANA! LEWANDOWSKI BEZ GOLA, ALE Z NIEOCENIONYM WSPARCIEM Z TRYBUN [FOTO]

Portal "Życie" pisał również o... PUŁAPKA, W KTÓRĄ WPADAJĄ KIEROWCY. JAK ZŁODZIEJE AUT OSZUKUJĄ WŁAŚCICIELI