Wydawać by się mogło, że o tej porze roku śnieg i siarczysty mróz powinny być czymś naturalnym. Niestety, przez globalne ocieplenie aura za oknami przypomina bardziej przedwiośnie niż środek zimy.

Daje się to mocno we znaki skoczkom narciarskim, którzy to po raz kolejny w tym sezonie z powodu szalejącego wiatru nie mogli spokojnie odbyć treningów i kwalifikacji. Jury zadecydowało o przełożeniu ich na dzisiejsze popołudnie.

Zgodnie z harmonogramem, początek skakania zaplanowano na godzinę 13:30, konkurs organizatorzy chcą rozegrać punktualnie o 16:00. Czy będzie to możliwe?

Jeśli prognozy pogody się sprawdzą — owszem. Meteorolodzy zapowiadają na dzisiejsze popołudnie znacznie słabsze podmuchy wiatru. Temperatura ma się utrzymywać w granicach –2 stopni Celsjusza. Może również spaść śnieg!

Adam Małysz pesymistycznie patrzy na przyszłość skoków narciarskich, jeśli kolejne miesiące i lata nadal przynosiły będą tak ciepłe warunki atmosferyczne.

- Globalne ocieplenie powoduje, że sporty zimowe będą miały się coraz gorzej. Śnieg można jeszcze wytworzyć sztucznie jak na przykład w Wiśle. Ale na wiatr nic nie poradzimy — powiedział.

Sztuczny śnieg pokrywał już niejeden zeskok skoczni. Jest to przyszłościowe rozwiązanie, stosowane przez wiele nacji.

Jak się okazuje, Finowie po klapach inauguracyjnych mocno skupili się na poszukiwaniu rozwiązania, które umożliwi bezpieczne skakanie nawet przy szalejącym wokół wietrze.

- Wymyślili, żeby skocznię wybudować na hali w Kuopio. Wyglądałoby to tak: między dwoma dwiema górami wykopano by tunel. Byłby on zadaszony i pozamykany na tyle, by wiatr nie mógł przeszkadzać zawodnikom. To bardzo kosztowne, ale jeśli nic się nie zmieni w pogodzie, będzie trzeba to przemyśleć na poważnie — dodał Małysz.

Biało-czerwoni na skoczni zaprezentują się dziś w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, Stefan Hula, Jakub Wolny i Klemens Murańka.

Miejmy nadzieję, że tym razem zawody uda się bezpiecznie i w całości rozegrać!

Przypominamy o: WIELKIE WYRÓŻNIENIE DLA ARTURA BORUCA! BRAMKARZ MA SZANSĘ NA KOLEJNE

Jak informował portal "Życie": TO MOŻE BYĆ HIT! PESZKO I GROSICKI ZAGRAJĄ W FILMIE VEGI [WIDEO]

Portal "Życie" pisał również o: Z SERIALU PRZED OŁTARZ! CZY MIKOŁAJ ROZNERSKI I ADRIANA KALSKA WZIĘLI ŚLUB